Název projektu: EMAT – European Migrant Advisor Toolkit
Trvání: December 2011 – January 2014
Financování: Lifelong Learning Programme – Leonardo da Vinci
Web projektu: www.migrant-toolkit.eu
Facebook: www.facebook.com/EMATproject
Úloha EPMA v projektu: Partner
O projektu
Nezbytnou podmínkou pro každého, kdo hledá zaměstnání nebo školení, je přístup ke kvalitním informacím, radám a odbornému vedení, což napomáhá zorientovat sena trhu práce a rozhodovat se o dalších krocích ve své kariéře. Pro mnoho lidí je toto mostem mezi nezaměstnaností a prací.
V současném klimatu rostoucí nejistoty, kdy se pracovní trh rychle mění a nezaměstnanost stoupá, se hledání práce stává těžší výzvou pro všechny nezaměstnané. Nezaměstnaným migrantům a imigrantkám mohou navíc v procesu hledání práce vznikat další překážky, jako jsou jazykové a kulturní rozdíly, jiné vzdělávací standardy, obtíže s uznáním jejich kvalifikace, neznalost pracovního a pobytového práva. Někteří migranti a migrantky se také potýkají s diskriminací a projevy nepřátelství.
Všechny agentury poskytující poradenské služby musí nabízet kvalitní servis. Měly by rovněž brát v úvahu další možné překážky, kterými migranti a migrantky při nástupu do práce a na školící kurzy čelí, převážně u zaměstnání s vyšší kvalifikací,kde se nepředpokládá zneužívání a nízký příjem.
Pro migranty a migrantky byl přístup ke kvalitním poradenským službám, které jsou pro ně nezbytné, vždy velmi složitý. Poradenské agentury se s narůstajícím tlakem, který je na ně kladen, dostávají do větší tísně a nejsou již natolik vybaveny, aby mohly potřeby migrantů/tek plnit. Počet nových programů a služeb s cílem pomoci migrantům a migrantkám integrovat se do nových společností a zemí roste. Bohužel však často chybí kvalitní informace, poradenství a správné vedení orientované na potřeby migrantů/tek, které by jim poskytly kvalitní pomoc v otázce vzdělání, školení a zaměstnání.
Toto je podstata myšlenky rozvinutí evropského metodického nástroje pro poskytovatele poradenských služeb.
Dokumenty
Brožura: Sada nástrojů pro kariérové poradce při práci s migranty (2013)
Verze:
Česky
Anglicky
Německy
Polsky
Španělksky
Partneři
V projektu je zapojeno šest partnerů z 5 zemí EU:
Praxis Community Projects (UK)
The Gilfillan Partnership (UK)
Iberika Group (DE)
Fundacion Laboral del Metal (ES)
University of Szczecin (PL)
EPMA (CZ)
Spolupracující organizace v ČR:
Multikulturní centrum Praha (MKC)
www.mkc.cz
migraceonline.cz
www.migraceonline.cz
InBaze Berkat
www.inbaze.cz
Integrační centrum Praha
www.icpraha.com
Mezinárodní kulturní institut KLÍČ
www.klic-mki.org
SOZE – Sdružení občanů zabývajících se emigranty
www.soze.cz
Charita Česká republika
www.charita.cz