Trvání: 1. 09. 2021 – 31. 12. 2021
Financování: Jihlava vzdělává kulturou – Inkubátor
Projektový web:
Úloha EPMA: Vedení projektu
Rozpočet: finance z programu Jihlava vzdělává kulturou
Popis projektu:
Projekt OUR STREET OF ARTS vznikl ve spojení výzvy “Jihlava vzdělává kulturou” a mezinárodního projektu STAR (Street Art For Social Inclusion) a jeho hlavním cílem je aktivní zapojení dětí ze znevýhodněných sociálních menšin do dění ve společnosti prostřednictvím kultury, konkrétně street artu a přidružených audiovizuálních aktivit.
V rámci projektu proběhlo osm různých aktivit, které byly koncipovány tak, aby byly pro děti co nejatraktivnější, ale zároveň poučné. Ve spolupráci s předním českým street artistou Chemisem vytvořily děti na základě svého vlastního návrhu street art v podobě murálu a pod vedením lektorů z Centra dokumentárního filmu o průběhu celého procesu natočily na mobilní telefony krátký dokumentární film.
Aktivity projektu v roce 2021:
ZÁŘÍ 2021
16/9 ÚVOD – SEZNÁMENÍ
První setkání s dětmi z Dětského domu se školou v Jihlavě proběhlo v polovině září. S dětmi jsme si povídali o tom, co si myslí o street artu a jaké s ním mají zkušenosti. Společně jsme také rozebrali, co by chtěly v rámci jejich zapojení do dění ve městě změnit a jakým způsobem by se mohly více angažovat ve veřejném prostoru. Byli jsme obhlédnout zeď ve Stříbrném údolí, kde děti společně s Chemisem vytvoří murál a vyplnili jsme interaktivní dotazník, jehož výsledek bude základem pro zvolení tématu murálu.
30/9 WORKSHOP V CENTRU DOKUMENTÁRNÍHO FILMU
Praktický workshop vedený ředitelem CDF Jihlava Šimonem Bauerem, během kterého se děti dozvěděly co je to dokumentární film, jaké může mít formy a jak se takový film točí. Děti budou požádány, aby zdokumentovaly průběh projektu svýma očima. Cílem je natočit krátký dokument o průběhu projektu, ve kterém dostanou prostor ukázat celou akci z jejich pohledu.
4/10 WORKSHOP SE STREET ARTISTOU
Workshop pro děti na téma street art vedený předním českým street artistou Dmitrijem Proškinem, alias CHEMIS. Workshop byl rozdělen do dvou částí: teoretické a praktické. V rámci teoretické části si Chemis s dětmi povídal o své osobní zkušenosti se street artem a o tom, jak je pomocí street artu možné přetvořit svět k lepšímu. V praktické části si pak děti samy vyzkoušely práci s barvami.
5/10 – 7/10 REALIZACE MURÁLU
Realizace murálu street artistou a dětmi. V rámci realizace murálu děti nejprve připravily návrhy, které by chtěly ztvárnit a spolu s Chemisem a ostatními zúčastněnými se poté shodly na finální podobě díla, které postupně vytvářely společnými silami. Průběh celého procesu natáčely na mobilní telefony.
NÁVŠTĚVA MFDF JIHLAVA
Děti byly pozvány do televizního studia Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava, aby zde představily projekt OSA. V rámci rozhovoru, který byl streamován festivalovou televizí si děti povídaly o tom, co je na projektu nejvíce zajímá a jaké jsou jejich dosavadní dojmy.
1/11 SLAVNOSTNÍ VERNISÁŽ MURÁLU
Slavnostní vernisáž murálu za účasti zástupců města, dětí, umělce, občanů a ostatních, kteří se na projektu podíleli. Děti také v rámci akce pokračovaly s dokumentací na mobilní telefony.
18/11 WORKSHOP V CENTRU DOKUMENTÁRNÍHO FILMU
Praktický workshop vedený ředitelem CDF Jihlava Šimonem Bauerem, kde se děti naučily, jak se stříhá film. Workshop bude měl dvě části, teoretickou a praktickou. V teoretické části bylo dětem vysvětleno, jaké existují techniky stříhání a jaký program se pro stříhání filmu používá. V praktické části pak děti sestříhaly svůj film, nazpívaly k němu úvodní píseň a vybraly hudbu.
15/12 PROMÍTÁNÍ VÝSLEDNÝCH FILMŮ, SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ A EVALUACE
Slavnostní promítání výsledného filmu proběhlo v kině Dukla v Jihlavě a bylo spojené s besedou se street artistou Chemisem na téma street art a jeho role ve městě. Děti představily publiku svůj film a společně s organizátory zhodnotily výsledek celé aktivity. Probraly, co jim aktivita přinesla, co nového se naučily. Společně s pedagogy také vyplnily anonymní hodnotící dotazník.