Název projektu: MAPPING (Managing Alternatives for Privacy, Property and Internet Governance)
Trvání: 1. 3. 2014 – 29. 2. 2018 (48 months)
Financování: 7. FP
Web projektu: http://www.mappingtheinternet.eu
Úloha EPMA v projektu: Vedoucí diseminace
O projektu
Internetové prostředí nabízí bezprecedentní možnosti vyjádření lidské subjektivity, funguje jako multiplikátor sociální energie skupin a jednotlivců v kulturním i sociálním životě a stejně tak v ekonomice. Zároveň však může internet ohrozit identitu a osobní bezpečnost jednotlivců. Vyvstává přitom řada otázek, například: jak garantovat občanům s vysokým stupněm subjektivity možnost se svobodně a bezpečně vyjadřovat v kyberprostoru, jak ochránit jejich základní práva a jak jim umožnit podílet se na řízení těch aspektů internetu, které mají silný dopad na jejich životy.
Projekt MAPPING se zaměřuje na vypořádání se s radikálními změnami, které internet přináší do společnosti a na předpovídání budoucího vývoje a jeho možných společenských dopadů, jichž se obávají zákonodárci i političtí činitelé, kteří se neustále snaží o jejich regulaci a o návrhy nápravných opatření problémů, které vývoj internetu způsobuje.
Celkový proces změn, který internet přináší, může být lépe chápán jako “digitální tranzice”, tedy přechod ze sady sociálních, kulturních, technologických a ekonomických podmínek na jejich novou konfiguraci. Pojem tranzice poukazuje jak na změny, které jsou způsobeny akumulací podmínek nezávisle na zastoupení nebo záměrnosti zúčastněných aktérů, tak na určitý způsob usměrňování, které se dotčení aktéři snaží poskytnout těmto probíhajícím procesům.
Mezi hlavní cíle projektu MAPPING patří:
- Prozkoumat cesty pro zodpovědný, adaptivní a integrovaný přístup k inovacím umožněným internetem.
- Vypracovat responzivní akční plán včetně stručných politických doporučení za účelem zvýšení společenského významu digitální tranzice.
Jádrem přístupu projektu MAPPING je plánovaná mobilizace a dialog s širokým spektrem sociálních aktérů a/nebo představitelů zainteresovaných skupin v oblasti internetu a to jak na národní tak na mezinárodní úrovni. Patří mezi ně například, akademici, práva a tvůrci politik, poskytovatelé internetových služeb, představitelé mezinárodních a evropských orgánů, nevládních organizací a organizací občanské společnosti. V rámci projektu MAPPING jsou soustředěny síly na tři hlavní problémové oblasti: soukromí, práva duševního vlastnictví a vládnutí nad internetem (Internet Governance).
Partneři
University of Groningen, Groningen, NL (lead partner)
University of Malta, Msida, MT
Law and Internet Foundation, Sofia, BG
Laboratory of Citizenship Sciences, Rome, IT
Leibniz University Hannover, Hannover, DE
ICPO–INTERPOL, Lyon, FR
National Research Council, Rome, IT – zastoupený:
Institute for Research on Population and Social Policies
Institute of Legal Information Theory and Techniques
EPMA, Prague, CZ
EUSTIX, Vienna, AT
Association for Technology and Internet, Bucharest, RO
DiploFoundation, Msida, MT
Hoplite Software, S.L., Salamanca, ES
British Business Federation Authority, Shrewton, UK