Název projektu: Agile2Learn
Trvání: 1.12.2021 – 30.11.2023
Financování: projekt je kofinancován z EU z programu Erasmus +
Projektový web: https://agile2learn.eu
Úloha EPMA: koordinátor projektu a partnerská organizace
O projektu:
Agile2Learn zavádí do středoškolského vzdělávání agilní projektové učení jako nový rozšířený vzdělávací přístup na podporu rozvoje klíčových průřezových kompetencí potřebných v 21. století. Inspirace a idea projektu vychází z prostředí vývoje software a IT businessu – jmenovitě agilního vývoje softwaru, kde je nutné rychle vyvíjet řešení a zároveň pružně reagovat na změnu požadavků v průběhu jeho vývoje.
Hlavním cílem projektu je navrhnout a vytvořit vzdělávací kurz a vzdělávací obsah, který posílí potřebné dovednosti a kompetence a zvýší kvalifikaci učitelů. Rozvíjeny budou specifické kompetence, které budou vytvořeny na základě kombinace dvou přístupů – agilní pedagogiky a projektového učení.
Strategické výstupy projektu:
- Učební plán/osnovy
- Pilotní výcvik
- Platforma pro sdílení zkušeností a osvědčených postupů
- Průvodce a nástroje pro využití výsledků projektu
Plánované akce a aktivity v rámci projektu:
V Řecku proběhne v listopadu 2022 výcvik národních lektorů pod názvem „Train the trainers for Agile2Learn“. Jde o 5-denní workshop pro 10 osob (pro 2 zástupce od každého partnera), jehož cílem je seznámit účastníky s metodikou, obsahem a nástroji výcviku a s aplikací agilního projektového řízení ve firmě a na střední škole. Minimálně jeden z účastníků vyslaných každou partnerskou organizací se stane národním lektorem a bude koordinovat pilotní výcvik na národní úrovni.
V České republice, Řecku, Itálii a Německu začne od prosince 2022 pilotní výcvik 15 učitelů středních škol u každého projektového partnera, ve kterém získají a vyzkoušejí nové dovednosti, které budou moci uplatnit ve výuce nebo během práce na školních projektech, ať již na lokální, národní či evropské úrovni. Výcvik potrvá 7 měsíců a bude založen na následujících aktivitách: face-to-face školení, samostudium ve formě e-learningu a zadáním praktických úkolů/cvičení, které budou učitelé aplikovat během vyučování nebo v rámci školních projektů, na nichž budou v té době pracovat.
V Jihlavě v měsíci květnu 2023 bude zorganizována akce na šíření výsledků projektu, kde se setkají zájemci o téma agilního projektového učení a další zainteresované osoby se zástupci EPMA a účastníků pilotního výcviku. Cílem akce je představit účastníkům výsledky projektu a zaujmout či dokonce vhodným způsobem je zapojit ve využití Agile2Learn metod a nástrojů v jejich práci.
V Řecku se v listopadu 2023 uskuteční závěrečná mezinárodní konference pořádaná partnerem University of Thessaly ve městě Larissa, kde budou představeny výsledky projektu, sdíleny zkušenosti a cílem je oslovit co nejširší odbornou veřejnost a šířit výsledky projektu.
Partneři projektu:
University of Thessaly (Řecko)
Helenic Open University (Řecko)
Helliwood media Education (Spolková republika Německo)
Consorzio Ro.Ma (Itálie)
Partner EPMA zapojený do implementace na národní úrovni: